Proljev kod pasa

Danas se sve češće susrećemo sa mekanom stolicom ili vodenim proljevom kod pasa. On može biti prolazan ali pas može imati proljev danima. Vrlo je bitno znati koliko je učestala stolica kod psa kao i boja stolice te da li se uz te probleme javljaju vjetrovi kod psa. Kako pomoći svom mezimcu i treba li…


Danas se sve češće susrećemo sa mekanom stolicom ili vodenim proljevom kod pasa. On može biti prolazan ali pas može imati proljev danima. Vrlo je bitno znati koliko je učestala stolica kod psa kao i boja stolice te da li se uz te probleme javljaju vjetrovi kod psa. Kako pomoći svom mezimcu i treba li tu promjenu smatrati ozbiljnim problemom rado ću vam obrazložiti u daljnjem tekstu.

No jedno je sigurno, nikad nemojte odustati u pokušaju da se normalizira stolica vašeg psa jer još nisam srela pacijenta kod kojeg to nismo uspjeli napraviti samo je kod nekih trajalo duže.

Mekana stolica kod pasa

Predstavlja li mekana stolica kod pasa ozbiljan problem ili je to normalno kod pojedinih pasa? Svaka promjena u konzistenciji, boji ili učestalosti stolice smatra se problemom. U koliko se mekana stolica pojavi svaki put nakon određene prehrane možemo reći da je uzrok u samoj hrani. Hrana može biti stara i pokvarena, sadržavati konzervanse koji ne odgovaraju vašem mezimcu, može biti zagađena grinjama koje mogu uzrokovati senzibilazaciju crijeva. U ovim slučajevima mekana stolica kod pasa prestaje 1-2 nakon promjene prehrane. U koliko se i dalje nastavi povremeno mekana stolica uzrok može biti i u samom sastavu hrane odnosno da vaš mezimac ima poteškoće u probavljanju pojedinih elemenata iz hrane ( neke hrane u svom sastavu imaju grašak, kukuruz, soju, rižu…) ili da reagira na pojedine sastojke pojačanim senzibilitetom- alergijom. U tom slučaju samostalno možete pokušati vidjeti što u sastavu ima hrana koju je jeo do sada i pokušati sa drugom vrstom sastava istog proizvođača. U koliko ni to nije polučilo rezultate promijenite proizvođača hrane za psa jer neki proizvođači imaju još u proizvodnji hranu za pse zagađenu grinjama ili koriste konzervanse koje ne pašu probavnom traktu vašeg psa. U koliko je mekana stolica kod psa problem 2-3 puta tjedno na kratke pruge neće uzrokovati nikakav značajan zdravstveni poremećaj pa slobodno probu promjene hrane možete pokušati kroz mjesec dana. Svaki put kada promijenite hranu trebate pričekati barem 3-5 dana da vidite hoće li se problem mekane stolice kod psa popraviti. No u koliko niste uspjeli dokučiti u čemu je problem, i u koliko se broj mekanih stolica kod psa povećao ili se pojavila učestala stolica kod psa, možda ako krene prijelaz mekane stolice u vodeni proljev kod psa onda je došlo do težeg zdravstvenog problema i potrebe za posjetu veterinaru.

Vjetrovi kod psa

Iako nam je koji put smiješno da “tihomirćek” našeg psa može uzrokovati da svi popadate sa stolca u vrijeme ručka, vjetrovi kod psa svakako nisu normalna pojava. Uzrok nastanka vjetrova kod psa je neadekvatna probavljivost hrane koja potom vrije u crijevima i uzrokuje stvaranje plinova. Jedan od najčešćih uzroka su paraziti koji ometaju normalnu probavu u crijevima. Nakon davanja antiparazitika vjetrovi bi se trebali smiriti nakon 3 dana a potom bi se ista terapija trebala ponoviti za 2 tjedna. Vjetrovi kod pasa mogu se pojaviti i u koliko pas pojede u šetnji hranu koja je pokvarena ( posebice pokvareno meso) pa djelomično propali proteini mogu uzrokovati jako nadimanje i stvaranje izrazito neugodnih vjetrova, mirisa na trula jaja. Kod ove problematike jako dobro zna pomoći aktivni ugljen koji će pokupiti plinove i toksine u crijevu. U ovom slučaju može pomoći i jogurt, kefir ili kiselo mlijeko. Međutim, ako vjetrovi ne prestanu u periodu od mjesec dana ili u koliko se počnu komplicirati sa povraćanjem, proljevastom stolicom ili vodenim proljevom znači da se početni problem dalje nastavio komplicirati i da je potrebno potražiti stručnu pomoć.

Začep crijeva kod pasa

Začep crijeva je problem prvenstveno starijih pasa kod kojih je motorika crijeva usporena no, također se može pojaviti i u mlađih pasa u koliko se nepravilno hrane. Kod začepa crijeva kod starijih pasa svakako bi trebalo pripaziti da uvijek imaju dovoljnu količinu vode- pogotovo u ljetnih mjeseci te da se prehrana više bazira na sirovoj vlaknini- senior hrana za pse. Trebalo bi pripaziti da se izbjegava davanje poslastica sa stola ili barem uvijek imati u pripremi poslastice za starije pse koje opet sadržavaju veću količinu sirove vlaknine. Kod mlađih pasa začep se redovito javlja kod davanja veće količine kosti koje su prethodno bile termički obrađene. Nemojte me krivo shvatiti, psu doista jesu potrebne kosti za jačanje desni i čišćenje zubnog kamenca ali ne kosti koje ste skuhali u ekspres loncu sebi za juhu ili kosti krmića koje ste skinuli sa roštilja. Kod kosti pripazite da uvijek dajete manju količinu te da se sa istom kosti igra par dana a onda napravite pauzu kroz 5-7 dana. Nagli začep crijeva kod psa može nastati i u slučaju rotacije crijeva, gutanja starnog tijela koje je zapelo u crijevu, tumora koji je pretisnuo na crijevo, bolnosti u regiji anusa kada pas izbjegava obaviti stolicu i mnogih drugih. U koliko situacija nije alarmantna poput onih koji imaju simptome: stalnog naprezanja, cviljenja i postavljanja u poziciju za defekaciju, dahtanja, jako proširenog trbuha, povraćanja i jake bolnosti na dodir trbuha možete pričekati 3-4 dana i u tom periodu dati parafinskog ulja u par navrata kroz dan. No, u koliko vidite da parafinsko ulje curi iz anusa a stolica ne izlazi ipak se trebate obratiti veterinaru.

Vodeni proljev kod pasa

Nagli vodeni proljev kod pasa najčešće nastaje kod: teških virusnih bolesti probavnog sustava, zapletaja crijeva sa naknadnim začepom, izrazito pokvarene hrane uz povraćanje, pankreatitisa, teških tumorskih bolesti… Svaki vodeni proljev kod pasa sa učestalom stolicom postaje ozbiljan u koliko traje duže od 24h ili u koliko u takvoj stolici nalazimo primjese svježe krvi. Bitno je psu u tom periodu prestati davati bilo kakvu vrstu hrane ali omogućiti mu stalan pristup svježoj vodi. Uslijed gubitka tekućino kroz crijevo preporuka je da se ne čeka više od 24h prije pružanja medicinske njege.

Boja stolice kod psa vrlo često nam može puno o tome u kojem dijelu probavnog sustava je problem i okvirno o kojoj bolesti se radi.

Crvena stolica kod psa

Crvena boja stolice može biti od hrane u koliko je pas jeo povrće poput cikle no u pravilu se crvena boja odnosi na svježu krv. Krvarenje koje se u stolici vidi kao crveni dio stolice ili crvene kapljice, nastaje na samom kraju debelog crijeva. Uzrok može biti: infekcija, ozljeda crijeva- čirevi, razderotine od kosti, tumori koji su se otvorili, puknuće analne žljezde…

Zelena stolica kod psa

Zelena boja stolice može biti od samog pigmenta hrane jer neki psi jedu dosta trave radi gastritisa ali također može biti i posljedica nepravilne probave ili infekcije poput giardije.

Crna stolica kod pasa

Crna stolica također može biti posljedica hrane jer kod pasa kojima je u prehranu dodana veća količina jetre stolica će zasigurno biti puno tamija do crne boje. U koliko u sljedećem obroku izostavite jetru boja stolice bi se trebala normalizirati. Međutim, crna stolica može biti uzrok krvarenja u gornjim partijama crijeva pa tako može cijela stolica biti crna ili samo jedan njezin dio. Kod manjih krvarenja u pravilu imamo crne tračke u stolici ali mogu se mijenjati ovisno o količini izljeva krvi u crijevo. Također tamna stolica može ukazivati i na probleme sa jetrom.


Related Posts